Cierpliwy tata, cierpliwa mama, cierpliwe dziecko

CIERPLIWY TATA, CIERPLIWA MAMA,

CIERPLIWE DZIECKO

Zanim zaczniesz uczyć swojego malca cierpliwości,  przyjrzyj się  sobie. Czy potrafisz cierpliwie poczekać, aż  skończy zdanie, nawet wtedy, gdy Twoja   pociecha  mówi  wolno,  nie  zawsze  na  temat  i gubi  wątki  po drodze? A gdy wycinanie, sklejanie, lepienie nie wychodzi malcowi  najlepiej, wystarcza  Ci  cierpliwości,  nie  skończyć za niego? A  ubieranie, jedzenie…? Dajesz szansę, by choć wolno i czasem niezdarnie, ale samo- dzielnie zjadło, ubrało się, umyło?

Dziecko uczy się wielu rzeczy naśladując rodziców. Jeśli będziesz konsekwentnie  przestrzegał  narzuconych  sobie  zasad,  spokojnie czekał i nie  pospieszał  wciąż  swojego  dziecka, szybciej nauczysz go bycia cierpli – wym.  Dobry  przykład  to  jednak  za  mało. Cierpliwości możesz uczyć, wymagając od dziecka określonych zachowań w określonych sytuacjach. Pokazując  te  sytuacje  i  wymagając  od  malca,  by podporządkował się zasadom, które w jego życie wprowadzasz.

Bądź stanowczy, konsekwentny, ale nie zapominaj też o tym, że pochwały  i  nagrody  zachęcają  do  powtarzania  zachowań pożądanych, a  kary, choć  eliminują  te  niepożądane,  to jednak na krótko. Chwal więc malca, gdy cierpliwie czeka na swoją kolej.

RADY, KTÓRE POMOGĄ CI WYCHOWAĆ  MALCA NA CIERPLIWEGO CZŁOWIEKA

* Domagaj się, by zawsze zadania były skończone, niezależnie od  tego, czy  wciąż  są  dla  dziecka  interesujące  czy  zaczęły je nudzić.  Jeśli układacie puzzle, nie zgadzaj się na układanie następnych, dopóki nie będą  skończone.  Rysowanie,  malowanie,  wycinanie –  każdą  pracę kończymy i podziwiamy, bo choć podziwiać ją można też na  etapach tworzenia, to jednak zachwyt nad skończonym dziełem to  coś zupełnie innego.

* Podczas  wspólnych  posiłków  nie wyróżniaj  dziecka, nakładając  mu jedzenie na talerz zawsze w pierwszej kolejności. Znany argument,  że obiad wystygnie, wcale nie jest najważniejszy.  Włóż  babci  na  talerz, bo jest najstarsza w rodzinie i dopiero potem dziecku, wyjaśnij, dlaczego w takiej kolejności.

* Gdy częstujesz przybyłych do  domu gości słodyczami, dbaj o to, by to oni  częstowali  się  nimi  przed  domownikami ( w  tym również przed Twoją pociechą).

* Podczas  dziecięcych  zabaw,  spotkań  towarzyskich  w Twoim domu, traktuj inne dzieci jak gości i pozwalaj im korzystać z zasad pierwszństwa – pierwsze siadają przy stole, jako pierwsze zostaną obsłużone.

* Jeśli dziecko ma brata lub siostrę, dbaj o to, by Twoja pociecha przestrzegała ustalonych w domu zasad – ten bawi się zabawką, kto pierwszy zabawę rozpocznie, tę bajkę oglądacie, którą wspólnie wybraliście, niezależnie od tego, czy dziecko zmieniło zdanie czy nie.

* Bądź konsekwentny i stanowczy – jeśli zaplanujecie, że na lody idziecie w  niedzielę,  to  nie  wybierajcie  się  w  sobotę,  wyłącznie  dlatego, że dziecko marudzi.

* Zapowiedziałeś  prezent z  okazji imienin, gwiazdki…  Dziecko wie, że prezent  już kupiłeś,  ma pewność, że przeznaczony jest dla niego, prosi więc  o  wcześniejsze  wręczenie.  Nie zgadzaj  się. Tłumacz dlaczego i wytrwaj w postanowieniu.

* Baw  się  w  odraczanie  różnych  rzeczy: „ na basen pójdziemy…, gdy odwiedzimy…”. Planuj, zapowiadaj i trzymaj się terminów wcześniej ustalonych.