Cała Polska czyta dzieciom

W piątek 6 grudnia 2019 roku przyszła do nas pani Ola - mama naszej Antosi i przyniosła aż dwie książki: "Podróże z legendą" i "Cuda wianki". Jednak prawdziwą niespodzianką  już był  przepiękny strój ludowy góralki, w który pani Ola była ubrana - wyglądała w nim tak malowniczo, że wręcz trudno było oczy nacieszyć. Aby przybliżyć nam Podhale leżące na południu Polski pani Ola opowiedziała nam o pięknych Tatrach, o największym jeziorze - Morskim Oku, o bardzo rzadkim zwierzęciu, które tam żyje - niedzwiedziu brunatnym oraz o krokusach kwitnących na tatrzańskich halach. A wszystko to zobaczyliśmy na ilustracjach w książce "Podróże z legendą". Następnie mama Antosi opowiedziała nam piękną legendę pt "Jak to z Janosikiem było". Bohaterem jej był młody chłopak, który swoje powołanie do życia w klasztorze poświęcił i został największym zbójnikiem na Podhalu. Janosik słynął z niezwykłej odwagi, dobroci i sprawiedliwości. Wraz ze swoimi zbójnikami zabierał złoto bogatym i dawał je ludziom bardzo biednym. W każdej legendzie jest choćby i maleńkie,  ziarnko prawdy i dlatego do dziś krążą opowieści o dobrym i odważnym harnasiu Janosiku... Później odszukiwaliśmy  w pięknie ilustrowanej książce " Cuda wianki" elementy strojów ludowych- góralki i górala. Zachwycaliśmy się ornamentami, bogactwem barw i wzorów ludowego świata. Była to prawdziwą uczta dla ducha...dzieci były jak zaczarowane... Dziękujemy bardzo pani  Oli za niezwykłą podróż z legendą na Podhale.